S D-MAXom v sedle

Nieberg dáva prednosť dvom smerom: hore a dopredu.

Spiatočku 53-ročný parkurový jazdec a dvojnásobný olympijský víťaz, nerobí vlastne nikdy. Maximálne pri parkovaní svojho ISUZU D-MAX. Mám dve zamestnania. A v každom z nich 80 až 90 hodinový pracovný týždeň" hovorí žmurkajúc očami.

V skutočnosti je Lars Nieberg nielen úspešným turnajovým jazdcom ale aj ako riaditeľ "Gut Berl", jazdeckého združenia v Münsterlande zodpovedný za blaho dobre vyškoleného tímu a stajňu s približne 80 koňmi. To je možné len vtedy, keď sa zúčastňuje celá rodina", hovorí. "Našťastie bola moja žena predtým sama turnajovou jazdkyňou a vie presne čo to znamená. A moji dvaja synovia, vo veku 22 a 21 rokov, idú tiež v mojich stopách. Je to skutočný rodinný podnik.

"Čo je jednoduchšie, viesť kone alebo ľudí? Lars Nieberg hovorí: „Rozdiel nie je až taký veľký. V oboch prípadoch existujú príjemné ale i zložité typy. Tí sú potom nároční, to je potom výzva. A potom sú takí, s ktorými si je lepšie nič nezačínať. Potom je lepšie ísť samostatnými cestami. To platí pre obidve skupiny.

"D-MAX je našim pomocníkom pre všetko, je veľmi praktický a nepretržite v nasadení."

Z akého dreva musíte byť, aby ste sa stali úspešnými v tomto športe? Lars Nieberg si je istý: "Samozrejme, že musíte kone milovať, musíte byť schopní s koňmi komunikovať a hovoriť ich jazykom, aby ste ich mohli úspešne trénovať. To nedokáže každý. Na to je potrebné prirodzené nadanie, aj keď sa dá mnohému priučiť. Nováčikom, ktorí u nás začínajú, hovorím: "To, čo sa vyžaduje v praktickej časti skúšky, máte ovládať vlastne už teraz, inak z toho nič nebude. Týmto povolaním musíte žiť a naozaj sa snažiť, ak chcete byť skutočne úspešní."

D-MAX je našim pomocníkom pre všetko, je veľmi praktický a permanentne v nasadení. Jazdíme ním nielen na turnaje ale aj na dovolenky." hovorí Lars Nieberg. Špeciálne pre jazdcov vyvinutý model s uzamykateľným hardtopom zaisťuje, že dôležité jazdecké vybavenie je prehľadne uložené a okamžite pripravené k použitiu. To predstavuje veľkú úľavu predovšetkým pri cestovaní na turnaje.